Bebek | Çocuk | Oyuncak

1 Yaş (12 aylık) ve Üstü Dönemi Beslenme

1 yaş altı beslenmesiyle ilgili nelere dikkat edilmesi gerektiği konulu yazımı bir önceki aylarda sizlerle paylaşmıştım. Şimdi ise 1 yaş ve üstü beslenmesinden bahsedecek olursak, artık bebeğinizin bir birey olma yolunda ilerlediğini hatırlamanız gerekir öncelikle. Çünkü artık aile sofrası dediğimiz durumda yer alması, yemek zamanı ve aile sofrası düzeninin kafasında oturması açısından da oldukça önemlidir. Burada en önemlisi de ona rol model olmanız konusudur. Tabiki ortak pişirdiğiniz yemeklere artık dikkat etme zamanı da gelmiş bulunmaktadır. Tuzunun ve baharatlarının az olması gerektiği gibi konularda dikkat edilmesi, yine konserve ürünlerinden uzak durulması, besinlerin dikkatli yıkanması ve et gibi türevlerin iyi pişirilmesi konusunda hassas olunması gerekmektedir. Dediğim gibi artık sizinle birlikte aile sofrasında yer alacağı için hemen hemen bütün besinlerle artık tanışma zamanı gelmiştir. Azar azar da olsa tattırmanız fakat asla istemediği takdirde ısrar etmemeniz gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim. Yemek yemek uzun bir yolculuktur ve çocuğun yemekle arasında kötü bir ilişki kurulmasını hiçbir anne istemez sanırım. Sonra bu ilişkiler duygusal yeme bozukluklarına kadar gidip hem sağlıksız beslenme hem de obezite gibi istenmeyen durumlara yol açabilmektedir.


Okumak İsteyebilirsiniz: Anne – Bebek Çocuk1 Yaş (12 aylık) Bebek Beslenmesinde Olması Gerekli Görülen Besinler Nelerdir Dersek?

 • Mevsim sebzesi tabağı
 • Yoğurt
 • Yumurta(tam)
 • Mercimek çorbası(havuç, patates)
 • Tarhana çorbası
 • Et(kuşbaşı, kıyma, tavuk, balık)
 • Peynir(pastörize edilmiş)
 • Köfte
 • Karaciğer
 • Kurubaklagiller
 • Etli dolma(kabak)
 • Mevsim meyveleri
 • Makarna
 • Ham bal ya da pekmez
 • Zeytinyağı
 • Tercihe göre inek sütü

Klasik Beslenme Mi Yoksa Blw mi?

Çocuklarınızın artık kendi beslenmeleriyle ilgili de onlara alan açma zamanınız yavaş yavaş gelmiş bulunmaktadır. Çünkü öncesinde çoğu annenin boğazına kaçma(boğulma) durumlarından dolayı etkilendiğini ve korktuğunu biliyoruz. Kaşığı, çatalı da eğer izin verirseniz yavaş yavaş tutabildiğini de göreceksiniz. Zamanla çok fazla dökmeden de yiyebildiğine tanık olacaksınız. Besinlerle kendisi bağ kuran çocukların da zihinsel gelişimlerine bu şekilde katkı sağlamış olacaksınız koşulsuz. Kaşıkla da beslense(klasik beslenme) parmak besinlerle de beslense(blw) gıdaları tanıma şansı bulacak ve duyu organlarının gelişmesine katkı(yarar) sağlayacaksınız.(Dokunma, koklama gibi.)
Bu durumlarda çocuğunuzun herhangi bir teknolojik aletle de vakit geçirmesini engellemiş olacaksınız. Besinlerle ilgilendiği ve onları keşfettiği için besinlerlebir bağ kuracak hem de ekrana kitlenmedikleri için ne yediklerini bilecek, doyma hissini öğreneceklerdir.

Besinlere Ek Alınması Gereken Gıda Takviyeleri Nelerdir?

1 yaşına gelmiş olan çoçuğunuzun mutlaka değerlerini öğrenebilmek adına ona kan testi yaptırınız. D vitamini, demir değerleri gibi sonuçların bilinmesi çocuğunuzun sağlığı açısından çok faydalı olacaktır. Demir damlasını kesmeniz gibi ya da hangi besinlere daha çok ağırlık vermeniz veya nelere dikkat etmeniz gerektiği gibi konularda size yol gösterici olacaktır. Her durumda mutlaka doktorunuzla irtibatta olmaya özen gösteriniz ve vitamin desteği konusunda gerekli görüldüğü taktirde onlardan bilgi(öneri) alınız. Eğer çocuklarınızın kan sonuçlarında herhangi bir sıkıntı yoksa başlangıç olarak mutlaka probiyotik ve prebiyotik kombinasyonu alıp almamanız hususunda lütfen danışınız. Çünkü artık son yıllarda yapılan araştırmalarda ikinci beynimiz olarak görülen bağırsakların desteklenmesinin son derece önemli olduğunu söylediklerini belirtmek isterim.Özellikle 4 yaşına kadar bu dönemde mutlaka kombinasyon formlarından herhangi birinin hergün kullanılması gerektiği, hatta 4 yaşından sonra da ampül formlarıyla devam edilmesi gerektiğinin son derece ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır.
Çocuğunuzun değerlerinde vitamin eksikliği de varsa mutlaka hekiminizden uygun olan destekleri içeren kombinasyon formlarını kullanmaktan çekinmeyiniz ki bu eksiklerin iştah kapanmasına kadar gittiğini(neden olduğunu) unutmayınız. Yerine konan vitamin değerlerinde çocuklarınızın, olmayan iştahlarının nasıl yerine geldiğini şaşkınlıkla göreceksiniz. Sizin iştah için başvurduğunuz yolların aslında vitamin eksikliğinden kaynaklandığını bilerek aklınızdan çıkarmayınız lütfen.


Yazının Bundan Önceki Bölümünü Oku:
Yaş Aralıklarına Göre Çocuklarda Beslenme ve Programı1 yaş sonrasında kullanılması gereken önemli desteklerin bir diğeri de haftada 2-3 defa eğer balık yenmiyorsa evinizde, yaz ve kış dahil olmak üzere mutlaka kaliteli bir balık yağı kullandırmayı unutmayınız. Zaten evinizde pişirdiğiniz balıkların taze olup olmadığına güvenemiyorsunuz ve eğer kızartmasını yapıyorsanız zaten vitamin değeri çok çok düşük oluyor. Bu yüzden bir nebze de olsa evinize alınan dip olmayan balıkların [yüzey balıklarının (cıva içermemesi bakımından bu tercih yapılmalıdır)] buğulaması ya da fırında pişirilmesi daha sağlıklı olacaktır. Soğuk deniz balıklarından elde edilen yağları kullanmaya özen gösteriniz örneğin menşei Norveç gibi. Yapılan araştırmalarda beyin sağlığı açısından da çocuklarda balık yağının ne kadar önemli olduğu her defasında vurgulanmaktadır. Balık yağlarında “Dha” oranının “Epa” oranından yüksek olmasına özen gösteriniz çocuk formlarında, etkisinin daha yüksek ve faydalı olması açısından. Örneğin yetişkinlerde tam tersidir yani “Epa” değerinin yüksek olması daha önemlidir gibi. Son olarak, tabiki balık konusunun alerjik bir durum yaratabileceğini unutmayınız ve küçük balıkların çocuklarda daha çok tercih edilmesi öngörüldüğünden kılçık konusuna da çok dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.Okumak İsteyebilirsiniz: Youtuber ve Fenomen Haberleri


Bir diğer takviye ise, belli bir yaş aralığına göre de yine mutlaka sonuçlarla doktorunuza başvurun ve fikir alın D vitamini konusu hakkında. Ülkemiz ne kadar 4 mevsimi yaşıyor olsa da güneş ışınlarının çocuklar üzerinde yetersiz kaldığını görebiliyoruz ve bu vitamini birtakım besinlerden çok az alabildiğimiz için, asıl kaynağı da güneş ışığı olduğu için ve eksiklerinin çocuklarda ve keza bizlerde de(yetişkinlerde) çok ciddi sıkıntılara yol açabileceği için mutlaka temin edilmesi gerekmektedir. Bunlardan dolayı özellikle güneşe daha az maruz kaldığımız kış aylarında takviye olarak aldırmanız gerektiği, hatta gerekli durumlarda yazın bile devam edilmesinin elzem olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.(Bıngıldak konusuna da dikkat ediniz.) Hekiminize bu konuları sık sık danışarak, çocuğunuz belli bir yaşa gelinceğe kadar bu değerlerin sıkı takipçisi olmanızda büyük fayda vardır.
Çocuklarınız için sağlıklı günler diler, onlara uygun olan besinleri bizlerin seçmesinin bizim ebeveynlik görevimiz fakat ne kadar yiyeceklerine çocuklarımızın karar vermesi gerektiğini hatırlatarak lütfen besinler konusunda iyimser ve daha barışçıl bir ilişki kurmalarına yardımcı olmanızı dilerim.

 

Aşağıda yer alan Anneysen TV’de(anneysencomtv) 1 Yaş Bebek Beslenmesi üzerine önemli noktalara değindiği kısa bir bilgilendirme videosu da yer almaktadır Çocuk Sağlığı ve Hastakları Uzm. Dr. Dicle İnanç’ın. Onu da izlenizi tavsiye ederim. Teşekkürlerimi sunarım.
Sevgilerimle, hoşçakalın..
Diğer Yazılarını Okumak İçin: Gamze KARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu