Pandalina

Bilgisayarın Sistem Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Bilgisayarımızın sistem özelliklerini merak mı ediyorsunuz? Ya da bir arkadaşınıza “benim bilgisayarım da şu kadar işlemci bu kadar ram var lan hayırdır?!” demek mi istiyorsunuz? O zaman doğru içeriktesiniz.

Peki neden bilgisayarın sistem özelliklerine bakmalıyız?

Eğer yeni bir bilgisayar satın alacaksanız veyahutta yeni bir oyun ya da program yükleyeceksiniz öncelikle bilgisayarınızın o oyun ya da programı kaldırıp kaldırmayacağını yani bilgisayarınızın ona destek verip veremeyeceğini öğrenmelisiniz. Binevi 2000 yılında alınmış bir bilgisayara gidipte GTA 5 yüklerseniz o bilgisayar o oyunu açmaz. Aranızda benim bilgisayarım eski ama açıyor? diyenleri duyar gibiyim. Evet açabilir fakat verimli çalışmayabilir ya da daha önceden bilgisayarınızın parçaları değiştirilmiş olabilir. Istisnalar olur öyle arada. Gelelim konumuza. Bilgisayarın sistem özelliklerini bilmek çok önemlidir. Çünkü bu özelliklerin neler olduğunu bilmek, yapacağımız bir işlemin olup olmayacağını görebiliriz.

Bilgisayarın Sistem Özelliklerine Nasıl Bakılır?

İlk olarak Bilgisayar ikonuna sağ tıklıyoruz ve açılan pencerenin en alt kısmında bulunan Özellikler yazısına tıklıyoruz. (Aşağıda ki görsel anlatımda, bilgisayar ingilizce dili aktif olduğu için ingilizce yazıyor.)


Özellikler yazısına tıkladığımızda karşımıza böyle bir pencere açılacaktır. Evet bu pencereden “İşlemcimizin Marka Modelini, Kaç GHz olduğunu ve Kaç GB Ram olduğunu ve bilgisayarımızın kaç bit olduğunu bu pencereden öğrenebiliriz.” Hatta bilgisayarımızın Service Pack’in kaç olduğunu da öğrenebiliriz.


Sadece 2 adım sayesinde bilgisayarımızın sistem özelliklerini öğrendik. 🙂

Bilgisayarınızın ekran kartı özelliklerini merak mı ediyorsunuz? İndirmek istediğiniz oyun, sizin ekran kartınızı destekliyor mu? Sizler için hazırladığımız Bilgisayarın Ekran Kartı Özelliklerine Nasıl Bakılır? isimli içeriğimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz;

Görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. 🙂

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bilgisayarımı 32bit biliyordum. Yazıda yazdığınız şekilde kontrol edeyim dedim 64 bit olduğunu gördüm. Bilgisayarı satan adam beni mi kandırdı ne yaptı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı