Cinsellik

Cinsel Doyumsuzluk Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Aşırı cinsel istek olarak da tanımlanan cinsel doyumsuzluk, aşırı yaygın görülmese de kadın ve erkeklerin bir kısmında görülen cinsel sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Peki, cinsel doyumsuzluk nedir? Cinsel doyumsuzluk nedenleri nelerdir? Aşırı cinsel istek tedavisi nasıl yapılır? Tüm bu soruların detaylı cevabını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Cinsel Doyumsuzluk Nedir?

 

Aşırı cinsel istek; kadın ya da erkeğin olağan kabul edilebilecek cinsel isteğinin anormal derecede fazla olduğu cinsel sağlık problemleri arasında bulunan bir rahatsızlıktır. 

Bu tip rahatsızlığı bulunan kişiler, en olmadık durumda bile cinselliği düşünebilir ve şiddetli bir şekilde isteyebilir. Bazı hastalarda bu durum, kişinin sosyal yaşamını oldukça olumsuz etkilemektedir. 

Cinsel Doyumsuzluk Nedenleri

 

Genel cinsel sağlık problemlerin de olduğu gibi, aşırı cinsel istek gibi cinsel sağlık sorunlarının da temel nedeni, psikolojik olmaktadır. Bunun dışında cinsel doyumsuzluğun önemli nedenlerinden biri de, hormonal bozukluklar olarak öne çıkmaktadır. 

Ayrıca erkeklerde yaygın olarak görülen davranış bozukluklarından biri olan kendini ispat etme çabası, zaman içerisinde büyük bir komplekse dönüşerek aşırı cinsel istek sorunu ortaya koymaktadır. Ne kadar cinsellik insan hayatının vazgeçilmezleri arasında yer alsa da, böyle beni rahatsızlığı bulunan kişiler için bunu söylemek pek mümkün değildir. Bu tip bir rahatsızlıkta kişiyi seks düşkünü olarak tanımlamak, hiç yanlış bir ifade olmayacaktır.

Cinsel Doyumsuzluk Belirtileri

Yaygın olarak görülen cinsel doyumsuzluk belirtileri, şunlardır. 

  • Kişinin ait olduğu sosyal konumuna dahi dikkat etmeden, fırsat bulması halinde konumunu kaybetme pahasına cinsel ilişkiye girmeyi arzulaması önemli bir belirtidir. 
  • Aşırı cinsel istek rahatsızlığı görülen kişiler, cinsel ilişkiye gireceği kişilerin konumunu ya da fiziki durumunu dikkate almazlar. Yani karşıdaki kişinin boyu, kilosu ya da farklı fiziki özelliklerinin fazla bir önemi yoktur.
  • Cinsel ilişkiye girebilmek için, ortam onlar için fazla önemli değildir. Her ortamda insanlardan saklanarak ilk fırsatta, cinsel ilişkiye girme çabası gösterebilirler.

Bazı durumlarda bu rahatsızlık, kişiyi sapıklık derecesine kadar gösterebilmektedir. Kendi akrabaları dahil olmak üzere, çevresindeki bayanlara bakışları dahi şehvet dolu olmaktadır.

Cinsel Doyumsuzluk Tedavisi

Tıpkı cinsel isteksizlikte olduğu gibi, cinsel istek problemlerinde de öncelikle rahatsızlığa neden olan faktörlerin tedavi edilmesi gerekir. Bunun dışında, kişinin psikolojik tedavi alması veya çeşitli terapi eğitimlerine katılması faydalı olmaktadır. 

Verilecek terapi yöntemleri ve psikolojik destek de, bu durumun normal insanlar için övülecek bir durum olmadığı kişiye anlatılır. Psikolog tavsiyelerine göre, hastanın bazı ilaçlar kullanması da cinsel doyumsuzluk tedavisi için kullanılan başlıca yöntemler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu