Oyun | E-Spor | Twitch

E-Spor Nedir | Nasıl Oynanır | Turnuvaları Hakkında

E-spor oyunları nedir - federasyonu - turnuvaları - arena - zirvesi ve haberleri sıkça aranan konulardandır. Burak Demirezen size bu yazısında e-spor hakkında genel bir bilgilendirme yapacaktır.

Oyuncuların, dijital ortamda bireysel veya organize olarak mücadele verdiği, kazananların ödüllendirildiği profesyonel oyun turnuvalarına E-Spor (Elektronik Spor) denir. En çok rağbet gören oyun türleri başta strateji oyunları olmak üzere, birinci şahıs nişancılık oyunları, dövüş oyunları, çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası (MOBA) ve spor temalı oyunlardır. Gerçekleştirilen turnuvalar internet üzerinden çeşitli platformlarda canlı yayınlanır ve dünya üzerinde çok fazla sayıda oyun sever tarafından takip edilir.

e-spor hakkında

Siberatlet Nedir: E-Spor Takımları ve Oyuncuları Hakkında

Günümüzde büyük spor kulüplerinin de E-Spor takımları kurmaları sonucunda E-Sporcu tanımı da artık tıpkı diğer meslekler gibi profesyonel bir meslek olarak görülmesini sağlamıştır. Bir E-Spor yarışmasına katılan oyuncuların her birine ‘Siberatlet’ adı verilir. Geçtiğimiz yıllara oranla E-Spor turnuvalarında oldukça büyük ödüller verilmektedir. Bir E-Spor takımının farklı oyun türlerinde yarışan çok sayıda takımı olabilir. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi kazanılan başarılar ile beraber adını duyurmak ve kalıcı olabilmektir. Gerektiğinde de takımlar, rekabet halinde oldukları rakiplerinden transfer yapıp, kadrolarını güçlendirebilmektedirler.

E-Spor’un Tarihi

 

Tarihi kayıtlara göre bildiğimiz ilk E-Spor turnuvasının çıkışı şöyle olmuştur: En eski bilgisayar oyunlarından olan Spacewar için 1972’de Stanford Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. E-spor Turnuvasının kazananlarına da ödül olarak tanınan ve bilinen müzik dergisi Rolling Stone’un bir yıllık ücretsiz aboneliği sunulmuştur. Tabi ki o zamanlar herkesin E-Spor’a ilgi duyması mümkün olmamıştı. Hem profesyonel organizasyonu ve mücadeleyi destekleyecek kapasitede oyun yoktu, hem insanların oyunlar oynayabileceği cihazlar ve bilgisayarlar günümüzdeki kadar erişebilir ve ucuz değildi.

Dünyaca ünlü bir oyun olan League of Legends’ın bu seneki en büyük turnuvasının açılış seremonisini hep beraber izleyelim:İçerik Yazarı: Burak Demirezen

Karadeniz Teknik Üniversitesi – Enerji Teknolojileri Topluluğu

Mail: burakdemirezen@mail.ruOyunlar ve E-Spor Hakkında diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsiniz: Oyun | E-Spor | Twitch ⇒ Yazarımıza (Burak Demirezen) sorularınızı yorum kısmına yorum bırakarak sorabilirsiniz. Ayrıca mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu