Sağlık

Erken Boşalma Nedenleri ve Tedavisi 

Çağımızda erkeklerin en büyük cinsel sağlık problemleri arasında yer alan erken boşalma nedenleri ve tedavisi hakkında bilgileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde erkeklerin %22’den fazlasında görülen erken boşalma sorunu, ilişkileri de olumsuz yönde etkileyen önemli bir cinsel sağlık sorunudur. Farklı sebeplerle ortaya çıkan bu sorun, genellikle tedavi edilebilir düzeyde olmaktadır.

Erken Boşalma Nedenleri

 

Erken boşalma nedenleri arasında en yaygın görüleni, psikolojik sebeplerdir. Bunun yanı sıra farklı hastalıkların sebebi ile ortaya çıkan hormonal bozukluklar, yine erken boşalma nedenleri arasında yer almaktadır. 

Özgüven eksikliği, uzun süredir ilişkiye girmemek ve ilişki esnasında aşırı stresli olmak gibi temel faktörler, erkeklerde psikolojik olarak erken boşalmanın nedenleri arasında gösterilmektedir. 

  • İlaç ve alkol kullanımının yan etkileri olarak, erkeklerde bu sorun yaygın olarak görülmektedir. 
  • Genetik faktörler de, sorunun nedenleri arasındadır. 
  • Prostat enfeksiyonları ve iltihap gibi farklı sorunlar, erken boşalma nedenleri arasında yer almaktadır. 
  • Hormon seviyesinin anormal şekilde olması 
  • Ejakülatör düşüklüğü 
  • Hayal kırıklığı, utangaçlık ve suçluluk duygusu 
  • Sık mastürbasyon yapmak 

Gibi sebepler, rahatsızlığın nedenleri arasında yer alabilir.

Erken Boşalma Tedavisi

 

Her şeyden önce bu durumu bir cinsel sağlık sorunu olarak kabul etmek ve tedavisi için doktora başvurmak, tedavi sonucuna olumlu etki etmektedir. Yani psikolojik olarak sorunun kabul edilmesi, fayda sağlamaktadır.İlgili Diğer Konuları Okumak İçin Tıklayınız: Sağlık ve CinsellikRahatsızlığın tedavisinde psikolojik yardım almak, önemli bir yere sahiptir. Ayrıca cinsel terapi yöntemleri ile de, erken boşalmanın tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Geciktirici hap gibi ürünler kullanmak yerine, öncelikli olarak doktor muayenesine gitmek sorunun doğal tedavi yöntemleri ile çözülmesi açısından önemlidir. Çünkü bazı durumlarda bu tip sorunlar, farklı hastalıkların belirtisi olarak görülebilir. 

Her şeyden önce bu sorunun erkeklerin önemli bir kısmında yaşandığını da göz önünde bulundurmak, psikolojik olarak olumlu etkilere sahiptir.

Erkeklerde yaygın görülen bu cinsel sağlık probleminin tedavisinde, geciktirici ilaçlar da anlık olarak fayda sağlamaktadır. Ancak bu ilaçların kimyasal içeriğe sahip olma ihtimallerine karşı, en doğru tedavi yöntemi doktorun belirleyeceği yöntemdir.

Geciktirici ilaçlar yerine, doktorun vereceği ilaçlı tedavi yöntemi daha etkili sonuçlar göstermektedir. Kullanılan ilaçların bazı yan etkilerinin olma durumundan dolayı, ilaçlı tedavi yöntemi sadece uygun olan kişilere verilmektedir. 

Kremle tedavi yöntemi de, bu cinsel sağlık probleminin ortadan kaldırılmasına, etki etmektedir. Penis bölgesine sürülen kremler, bölgede belirli bir süre duyu kaybı sağlayarak daha geç boşalmaya ve ilişkinin uzun sürmesine yardımcı olmaktadır.

Davranışsal tedavi yöntemi, yine bu süreçte uygulanacak tedaviler arasındadır. Erken boşalmayı önlemek için ilişki esnasında uygulanması gereken bazı hareketler, basit bir tedavi olsa da kalıcı değildir. İlişki sırasında yapılacak hareketler, kişinin boşalma durumunu biraz da olsa kontrol edebilir duruma gelmektedir.

Erkeklerde Erken Boşalmanın Doğal Tedavi Yöntemleri

 

Bazı besin maddelerinin, erken boşalma sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Ancak bu besin maddelerinin faydası kişiye göre değişiklik gösterebildiği için, kesin bir yöntem değildir. 

Badem, havuçlu yumurta ve zencefilin yanı sıra, sarımsak tüketimi de erkeklerde erken boşalma sorununa fayda sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu