Blog

Feyza Altun TEDx İstanbul Konuşması

Aktivist Avukat Feyza Altun, ben bir kadınım! Eksik ya da yarım olduğumu düşünmüyorum. Beni bütün yapan şey bir koca, evlilik ya da çocuk değil. Ben kariyerimle, işimle, aşklarımla, hırslarımla, ruhumla, görüntümle, tutkularımla, istediklerimle ve de istemediklerimle bir kadınım! Varım, tümüm ve var var olacağım. Bana yarımsın, eksiksin, yapamazsın edemezsin diyerek beni asla engelleyemezsiniz. Bizi bu şekilde kabul edin hatta kabul etmek zorundasınız. Kabul etmeyenler olursa da ettireceği, mücadeleye devam edeceğiz.

Feyza Altun Ben Bir Kadınım

 

Kadın erkek kanunda eşit gözüküyor diye başlıyor konuşmasına ancak diye devam ediyor; ancak, Dünya Ekonomi Forumu 206 raporuna göre kadın ve erkeğin iş hayatında eşit temsili için yüz on yedi sene gerektiğini belirtiyor. Erkekler cinsellikleri için överken kadınları kendi cinselliklerinden utandırıyoruz. Dış dünya erkeklere ait olur iken, kadınları evlerine kapanmaya zorluyoruz.

İş dünyasına girmeyi başarmış kadınlar yan roller de yer alabiliyorken ana görevler hala erkeklerin elinde olmuş oluyor. Erkek ve kadın eşit maaşlar alırken, ödemeler eşit iken, iş dönüşleri kadının evde rolleri çok artıyor erkek ise tv karşısına geçiyor. Aslında burada kadına ve erkeğe kızmıyorum. Bu eskiden bile gelen bir gelenek haline geldi ve Türkiye de bu normalleşti. Kız çocuklarına sen kızsın yapamazsın, gülemezsin, giyinemezsin deniliyor ve tam tersi erkekleri ise yüceltiliyor.

Masallarda bile kadın karakterler kapalı yerlerde, bize verilen mesajlar ise bu bekâret evlilik gibi konulardır. Bu bizim bilinçaltımıza işlenmiştir. İlk evliliğinden kutsal olunduğundan, bahsediliyor ve derinden bunlar bize işleniyor ve bunlar bilinçaltımıza işleniyor ve derinden etkileniyoruz. Büyük bir mantıksızlık var.Diğer Konuşmalar İçin Tıklayınız: TedX TürkçeKadınların yapması gerekenler varmış gibi ve görevleri gibi görülüyor. Kadınlar iş hayatında ciddiye alınmak için erkeksi tavırlar sergilemek zorunda kalıyor bu noktada eleştirel yine toplumun ataerkil bakış açısına dayanıyor. Kadınları yapamaz edemezlerle büyütüyorsunuz, yapamayınca yapamadın diyorsunuz. Sesinin şiddetini arttırıyor ve devam ediyor Altun, kadınlara kendini değersiz hissediyorsunuz.

Çalışan annelerin durumlarından bahsediyor. Ahlak sorgulaması yaptığımızda, ahlak sorgulanmıyor ama ahlakçılık yapılıyor? Neden kadınlara sadece yan görevler veriliyor? Neden Adalet Bakanı kadın olamıyor? Neden başbakan olamıyorum? Ben bunların kırılmasını istiyorum. 

Edepli olmaksa eşit olalım. Gece yarısı kadında dışarı çıkabilsin istiyorum. Her konuda eşit olmak istiyoruz. Kadına dayatılan yasaklara karşı çıkmak istiyorum diyor Avukat Altun. Atasözlerinde bile kadınların aşağılandığını görüyorum. (Örnekler veriyor). Erkekler övülüyorken kadınların yermek doğru değildir. Bir kadın olarak, kadınlık onurumla ve kadınlık gurumla yaşıyorum. Meydan okumak isteyen varsa buyursun gelsin diyorum diyor ve yüksek bir alkışla karşılanıyor. 

Biz bundan sonra kahkaha atarak yaşayacağız, mutlu olacağız. Mücadele edeceğiz diyor ve konuşmasını bitiriyor.

Feyza Altun Twitter Hesabı:

https://twitter.com/feyzaltun?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor7

Feyza Altun Instagram Hesabı:

https://www.instagram.com/feyzalt/?hl=tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu