Pandalina

Firefox Quantum Beta Sürümü Yayınlandı!

Mozilla Firefox tarayıcısını her bilgisayar kullanıcısı bilir. Zaman zaman Facebook hileleri yaparken, zaman zaman ise Google Chrome tarayıcısının yetersiz kaldığı günlerde değerini bildik. Mozilla Firefox tarayıcısını bildik bileli hep ağır, görsele dayalı olmayan, sade ve bir o kadar da kullanışlı tarayıcı olurak tanırdık. Her ne kadar kırk yılda bir tercih edilen tarayıcı, olumsuz durumlarda “belki firefoxda açar” diye kullandığımız tarayıcı artık eskisi gibi değil. Firefox, yeni beta sürümü olan Quantum sürüm haberini “Murat Soydemir – Ben O Eski Ben Değilim” eşliğinde yayınladı.

Firefox Quantum Kullanıcı Deneyimi

Bir Panda olarak her ne kadar hor kullansak da gerçekten bayıldık.. Resmi tanıtım kaynağında her ne kadar daha az RAM & CPU tüketimi var deseler bile inanmadık. İnanmadığımız için oturduk tek tek  karşılaştırdk. Ve gerçekten çok büyük bir ara farkla Firefox Quantum kazandı. Kullanıcı arayüzü, kullanımı, özellikleri, kullanışlığı ve ekstra yazılımcılar için çok güzel bir karalama defter mevcut. Hiç alışık olmadığımız özellikleri Firefox Quantum’da görünce gerçekten şok olduk..

Firefox Quantum Alpha Sürümü Ne Zaman Yayınlanacak?

Firefox Quantum Alpha sürümü 16 Kasım da MacOS, Windows, Linux, iOS, Android cihazlarda otomatik olarak Alpha sürümüne güncellenecek.

Firefox Quantum Beta Sürümünü Nasıl İndirebilirim?

Firefox Quantum Beta sürümünü indirmek için öncelikle Firefox’un sitesine gidiyoruz. Doğrudan Firefox Quantum sayfasına gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Quantum Beta Sürümü ile Firefox da Neler Değişti?

Firefox’un yeni sürümü olan Quantum Beta sürümü ile Firefox tarayıcısına dair her şey değişti. Firefox’a dair bildiğiniz her şeyini unutun. “Yok efendim kasıyor, yok efendim bu çok yavaş, yok efendim RAM’i sömürüyor, yok efendim firefox’u açtığımda CPU diye bir şey kalmıyor” demeye son!.

  • Google Chrome tarayıcısına göre %30 daha az RAM Tüketimi
  • Google Chrome tarayıcısına göre %30 daha az CPU Tüketimi
  • Parti uygulamalar, eklenti kullanmadan Screen Shot(Ekran görüntüsü yakalama) özelliği Quantum tarayıcısı üzerine entegre bir hâlde geliyor.

Görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. 🙂

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. artık kasmayan bir tarayıcı yapdıkları için teşekkürler sonunda akıllarına geldi chrome ram resmen sömürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu