Bilgi | Belgesel | Biyografi

Hale Caneroğlu Tedx Konuşması Hisar School

Hale Caneroğlu Tedx konuşması neleri içeriyor - hayat hikayesinden bir kesit sizlerle.

Dönüşmezsek Toprak Ana insanoğlunu yok edecek diyen ve dönüşüm ve kişisel gelişimi sadece kendi hayatınızı iyileştirmek için yaptığınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunz diyen Caneroğu, aslında tüm insanlığı dünyayı kurtarıyorsunuz diyor. 

Bu videosunda “Sen Değiş, Dünya Değişsin” başlıklı Tedx konuşmasında üç mesaj veriyor. Birincisi, Hepimizin içi kayıtlarla dolu bir kara kutusu var. İkincisi, Önce mutluluk, sonra başarı. Üçüncüsü ise insan olmayı hatırlama.

Sen Değiş Dünya Değişsin

 

Galatasaray Üniversitesi Sinema Tv okumuş olan oyuncu, yönetmen yardımcılığı yapmış ama kamera önünde olmak istediğini fark etmiş. Mezun olunca da konservatuvara başlamak istemiş. Türkiye’de bunun için yirmi beş yaşının genç olduğunu söylemişler. İki hoca ona çok fazla yardımcı olmuş ve yurt dışına gitmesi için onu teşvik etmişler. New York’a gitmiş. Orada yatılı bakıcılık, köpek gezdirme, gece klübünde vestiyerlik temizlik gibi işler yapmış. Bu kadar çok çalışmasına rağmen aç da kalmış. Elbette bu zaman zarfında eğitimini almış. Asıl macerası ise İstanbul’a dönünce başlamıştır. Annesi Samsun’da yaşayan oyuncunun İstanbul’da da kalacak yeri yokmuş. Babasını ise iki yıl önce kaybetmiş. Bir süre bavuluyla beraber bir orda bir burada kalmak zorunda kalmış ve en sonunda çocukluk arkadaşı ona evini açmış. Sonra bir orkestrada şarkı söylemeye başlamış ondan iki ay sonra da Avrupa Yakası başlamış. Çok ünlü, saygın bir oyuncu olmuş ve istediğini başarmış. Ama bu seferde mutlu değilmiş, çöküşe geçmiş.

Tedaviler olmaya başlamış. Düşüncelerin, duyguları, duyguların davranış ve seçimleri, seçimlerin ise hayat tecrübesini oluşturduğunu savunuyor. Almanya’da doğmuş, ırkçılığa maruz kalmış. Bu gibi durumların onun kara kutusunda kaldığını hala durduğunu belirtiyor. İlk okula giderken yaşadığı üzücü bir anısını defalarca yardım aldıktan sonra hatırlayabilmiş ancak…

Şu anda danışmanlık ve yaşam koçluğu yapan oyuncu videosunu şöyle bitiriyor. Tecrübelerimizi, dünyamızı değiştirmek istiyorsak önce kendimiz değişmeliyiz.

“Mutluluktur ulaşılması gereken, başarı değil. Başarı mutluluk getirmez.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu