Cinsellik

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Belirtileri | Nedenleri | Nasıl Giderilir?

Özellikle psikolojik nedenlerin etkili olduğu kadınlarda cinsel isteksizlik, günümüzde neredeyse her kadında hayatı boyunca mutlaka birkaç kez görülen cinsel sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Aşağıda kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri ve bu cinsel sağlık sorunu hakkında birçok detay yer almaktadır. 

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri

Cinsel isteksizliğin nedenlerini, kısaca şöyle sıralayabiliriz. 

 • Kültürel nedenlere bağlı olarak yoğun stres altında olmak sosyal ortamdan dışlanmak yukarıdakileri de dahil olmak üzere farklı psikolojik sorunlar fiziki bazı rahatsızlıklar kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri arasında yer almaktadır. 
 • Fiziki nedenlere bağlı olarak görülen cinsel isteksizlik daha az görülmekle birlikte, genellikle psikolojik nedenlere bağlı olarak bazı dönemler kadınlarda cinsel isteksizliğin görüldüğü bilinmektedir. 
 • Psikolojik nedenlerle görülen isteksizlik genellikle kolay tedavi edilebilir olmasına rağmen, fiziki sebeplerden dolayı görülecek rahatsızlık kimi zaman tedavi edilemeyecek düzeyde olabilir.
 • Kadının partneri ile yaşayacağı sorunlar, cinsel isteksizliğin nedenleri arasında yer alabilir. 
 • Cinsel eğitim açısından kadının yetersiz olması 
 • Kadının kendine güveni duymaması 
 • Birtakım kronik ve akut rahatsızlıklar 
 • Kullanılan ağır ilaçların yan etkileri 
 • Hormonal dengede bozukluklar 
 • Daha önceden kadının yaşamış olduğu taciz ya da tecavüz gibi cinselliğe bağlı olan psikolojik travmalar 
 • Duygusal açıdan sürekli karamsar olma 
 • Anksiyete bozuklukları 
 • Cinsellik hakkında yanlış bilgi sahibi olup, ilişkiye girmekte korku yaşanması 
 • Depresyon gibi ağır psikolojik rahatsızlıklar 
 • Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan kişilik bozuklukları 
 • Kültürel ve dini değerlerin dikkate alınarak ilişkiden uzak durulması 
 • Cinsel işlev sorunları gibi fiziki nedenler 
 • Kadının cinsel organında cinsel ilişkiye girmesini engelleyecek derecede fiziki bozukluklar

Kadınlarda Görülen Cinsel İsteksizlik Belirtileri Nelerdir?

 

Kadınlarda cinsel isteksizlik sebebi

 

Aslında kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri arasında saydığımız birçok faktör, kadınlarda görülen cinsel isteksizliğin belirtileri arasında yer almaktadır. Örneğin cinsel ilişkiye girmek isteyen partnerine karşı korku duyması, bunlardan biridir. 

Fiziki nedenler açık bir şekilde belirti kabul edilse de, kişilik bozuklukları gibi psikolojik sebepler de bu cinsel sağlık probleminin bir belirtisi olarak kabul edilebilir. Kısacası kadının genel olarak sıklıkla cinsel ilişki yaşamak istememesi, bu sağlık sorununun temel göstergesidir. 

Cinsel İsteksizlik Tanısı Nasıl Konulur? Hangi Doktora Gidilmelidir?

 

Cinsel isteksizlik tanısı doktor tanısı

 

Kadınlarda cinsel isteksizlik tanısı, jinekolog muayenesi ile net bir şekilde konulabilmektedir. Yapılacak jinekolojik muayene esnasında jinekolog ihtiyaç duyması halinde, bir takım testler isteyebilir. Ancak genellikle hastanın dinlenmesi ve fiziki muayenenin yapılması, rahatsızlığın tam olarak cinsel isteksizlik problemi olup olmadığını ortaya koymaktadır. 

İlişkilerde bu tarz problemler eşler arasında genellikle sorunlara neden olduğu için, kadının bu süreçte psikolojik rahatsızlıklar yaşaması da son derece olağan bir durumdur. Bu nedenle cinsel isteksizlik tanısının doğru şekilde konulabilmesi için, muayene aşamasına psikologlar da dahil edilebilir. 

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavi Edilebilir mi?

 

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Tedavisi nasıl yapılır

 

Kadınların yukarıda saydığımız nedenlere bağlı olarak yaşayacağı cinsel isteksizlik problemi, genellikle tedavi edilebilir sağlık sorunları arasında yer almaktadır. 

Ancak tedavinin tam olarak olumlu sonuç vermesi için, sorunun temelinde bulunan sebeplerin uzman hekim tarafından detaylı bir şekilde araştırılması ve altta yatan sebep ile birlikte, uygun tedavi yöntemi belirlenir. Psikolojik nedenlere bağlı olarak görülen cinsel isteksizlik sorunlarında psikolog desteği, tedavi aşamasında oldukça önemlidir. 

Bunun yanı sıra ilaç tedavisi de, dikkate alınması gereken tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Farklı terapi yöntemleri ile, tedavi süreci desteklenmektedir. Aile terapisi ve cinsel terapi, rahatsızlığın tedavisinde kullanılan terapi yöntemleridir. 

Şayet problemin temel sebebi ağır hastalıklar ise, uzman hekim kadınlarda cinsel isteksizlik ilaçları ile tedavi sürecini destekleyecektir. Psikiyatri tedavisinde, kadının eşinin de sürece dahil edilmesi tedavinin daha hızlı bir şekilde sonuç vermesini sağlayacaktır.

Kadınlarda Görülen Cinsel İsteksizlik Gebelik Belirtisi Olabilir mi?

 

Kadınlarda gebelik belirtileri nelerdir

 

Yaşayan kadınların ve eşlerinin sıklıkta sormuş oldukları soru, cinsel isteksizliğin bir hamilelik belirtisi olup olmayacağıdır. Ancak gebelik sürecinde progesteron ve östrojen hormonlarının artması nedeniyle, isteksizliğin tam aksine cinsel isteğin fazla olması gerekmektedir. Yani isteksizliğin gebelikten olma ihtimali, yok denecek kadar azdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu