Müzik | Sokak Müziği

Karsu Dönmez | TedX Konuşması | Elini Kaldır

Karsu Dönmez hayatı - boyu kilosu - Hatay Karsu Köyü çok fazla merak edilen konulardandır. İşte Karsu Dönmez'in hakkında merak ettikleriniz.

Karsu’nun videosu çocukluk anılarıyla ve videosuyla başlıyor. Türkçe bir şarkı söylerken babasıyla Almanca konuşuyor ve okula başladığında okulundaki tek Türk kızın o olduğunu söylüyor. Karsu’nun müziği herkes tarafından çok beğenilmiş sonrasında bu işi profesyonel olarak eğitim almak istemesi üzerine  hocaları tarafından destek görmemiş ve yeteneksiz olduğunu düşünmüş ama vazgeçmemiş. Amerika’da davet edildiği yerde büyük ilgi görmüş ve hocaları tarafından desteklenmeyen Karsu, hocalarını konser sırasında beklerken görmüş ve buna şahit olduğu için mutlu olmuştur. 

Karsu Dönmez ve Yaşam Serüveni

karsu dönmez

Adını annesinin memleketi olan Karsu köyünden almıştır. Köy Hatay’dadır. Annesi dokuz yaşında Hollandaya gitmiş ve dedesi Karsuyu yanına almıştır. Babası yirmi yaşında mülteci olarak gitmiştir. Annesi psikolog öğretmeni babası sosyologdur. Spor, kültür sanat ve müzik imkanlarını ailesi Karsu’ya sağlamıştır. Babasının Kilim adında bir restorantı vardır. Oradaki piyanoyu yedi yaşında çalmaya başlamıştır. Gelen müşteriler artık yemeğe değil Karsu’yu dinlemek için geldiklerinden bahsediyor. Yarışmaya katılmış ve Amerika’ya davet edilmiştir. Carnegi Hall Newyork konserini vermiş ve orada kalmamış geri dönmüştür. Hollanda basınında oldukça ses getirmiştir. Psikolog olmak istediğinden bahsediyor. Büyük bir konser verip okuluna dönmek istediğini söylüyor. Bu sırada caz müziğine aşık olduğunu ve kendi şarkılarını yazmaya başlamıştır. Müziği bu zamanda sevmeye başlamıştır ve konservatuara girmeye karar vermiştir. Okula alınmaması onu oldukça üzmüştür ancak hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Müziği bırakmayı düşünmüş ancak ondan sonra bir yıl kadar kendi müziğine çalışmıştır. Konserlerinin sayısı artmıştır. İlk Türkiye Konserini Ankara’da iki yüz kişi beklerken yirmi kişi geldiğinden bahsetmiştir. Ayrıca yirmi yaşındayken Hollanda’da büyük bir caz festivaline davet edilmiştir ve profesyonel olmadığına karar vermiş ve buna inanmıştır.  Sınavda hayır diyen hocalarını seyirciler arasında görmüş ve hedeflerine ulaştığını o an anlamıştır. 

Karsu Dönmez ve Yardımseverliği

karsu dönmez hayatı

Masterpiece’de gönüllüdür. Bu savaş karşıtı bir kavramdır. Karsu Mültecilerin yanında olmuş ve onlara yardım etmiştir. Tren garında mülteci karşılamaları yapmıştır. On yaşındaki bir çocuk gara geliyor ve sadece iki kelime konuşabildiğini anlıyorlar. “Suriye ve baba”. Bu çocuk sadece Suriye ve Baba demiştir. Çocuk daha sonra cebinden bir numara çıkarmış ve babasının numarası olduğunu anlamışlardır. Babasını aradıklarında babasının Amsterdam’da olduğunu öğreniyorlar. Yarım saat sonra babası gelmiş ve kavuşmuşlar. Babası ve çocuk iki trende gelmiştir. Ve sonunda buluşmuşlardır. 

Bu gibi birden çok hikaye vardır ve bundan daha kötülerinin de olduğunu söylüyor. Müziklerinde ise bu yaşadıklarından esinlendiğini vurguluyor. Konuşmanın sonunda mini bir konser veriyor.

Karsu Dönmez TedX Konuşması ve Konserini İzleyebilirsiniz:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu