Bilgi | Belgesel | Biyografi

Sercan Çelebi TEDx Konuşması | Hareketin Ötesine Geçmek

Oy ve Ötesi Derneği kurucularından Sercan Çelebi, geriye dönüp noktaları birleştirdiğinde harekete geçmenin, tarafsız olmanın, sahiplenmenin, yenilenmenin ve dinlemenin her koşulda başarıyı getireceğini gösteriyor bize.

Hareketin Ötesine Geçmek: Noktalardan Çizgiye

Sizlerle beraber oy ve ötesini konuşacağız diyerek konuşmasına başlıyor ve devam ediyor, “birlikte bir başarıya imza attık.” Öyle tohumlar attık ki biz bu tohumlar bambaşka yerlerde Oy ve Ötesi’ni geride bırakacak daha büyük fikirlere imza attık. Her şeyden ve en önemlisi önce harekete geçtik. Bu zamana kadar hiç yapılmamış bir alanda üstelik. Hedefin çok uzaklarda göründüğü bir alanda kendimize akut bir sorun seçtik. Bir şeye gerçekten inanıyorsak onu yapmanın bir yolunu bulursunuz, inanmıyorsanız yapmamak için bahane bulursunuz. Seçim güvenliği en önemlisiydi.Diğer TedX Türkçe Konuşmaları Okumak ve Dinlemek için Tıklayınız: Ted TürkçeHep birlikte sorun bulmak ve çözüm bulmak adına harekete geçtik. Organizasyon başarısı tarafsızlıktı. Objektif şekilde doğru üzerinden organize oldu oy ve ötesi. Yedi haziran seçimlerinde Üsküdar’da bir gönüllü arkadaşımız anlattı. Görme engelli arkadaşımıza birinin yardımcı olması gerekiyordu, ona sorduklarında ise oy ve ötesinden birisi var mı diye sormuştu ve bizi çok mutlu etmişti.

İki yıldır uğraştık ve 46 ilde çabası bize ışık olarak bize geldi. Sonra sahiplendik. Fark ettik hiçbir şeye zaman bulamadığımız bu hayatta çok fazla gönüllü insanlar aldık. Bir şekilde bu işe inandık ve sahiplendik. Sonra büyüdük ve bir ilden altı ile yayıldı daha sonra ise 46 ile yayıldı. Çok fazla şey gördük ve öğrendik ve bunu yaymamız gerektiğini anladık. Bizim görüp hissettiğimizi paylaşmamız gerektiğine inandık. Yenilendik, iki yılda beş seçim geçirdi oy ve ötesi. Liderlik ekibi ve saha ve dahası… Zamanın bizde hızlı hareket etmesine izin vermedik. Dinledik, yereli anlamak her bölgenin korkularını anlamak için uğraştık. Dinlemek burada esastı. Anlattık.

sercan çelebi kimdir

Elimizden geldiği kadar her mecrada oy ve ötesini anlattık. Farklı gazetelerde ve farklı kanallarda anlattık. Bizim sesimiz sandık güvenliğinin daha da ötesinde bir şeye dokunuyordu. Tarafsız bağımsız gönüllü olarak bunu yaptık. Her ortamda her yerde bunu anlattık. Bunun için mutluyum. Büyük bir keyifle anlatacağımız hikayelerimiz var. Kocaman bir ama var burada. Geriye dönüp baktığımızda ve şimdiyi gördüğümüzde bu bize rahatlık sağlamamalı. Kalıcı miras bırakmayı esas aldık. Hem organizasyonu hem kendimizi yenilemeyi esas aldık. Bu işi en iyi biz biliyoruz diyebilirdik ama o zaman sahiplenmeyi kaybederdik. Çeşitlendirmek istedik çünkü vizyonumuz farklıydı. Bu yol ayrımları bize net bir yol çizdi. Biz, noktaları birleştirip geri dönüp baktığımızda bizi tatmin ettiğine ve mutlu olduğuna baktık ve toplum olarak kimlere nasıl imkanlar sunabileceğiz ona göre hareket ettik.

Sercan Çelebi Tedx Konuşması:

Sercan Çelebi Instagram Hesabı: https://www.instagram.com/sercan_celebi/?hl=tr
Oy Ve Ötesi Derneği Resmi Hesabı: https://oyveotesi.org/
Sercan Çelebi Twitter Hesabı: https://twitter.com/sercancelebi83

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu