Din | Tarih | Felsefe | Sosyoloji | Psikoloji

Timus ve La ilahe illallah

Emre Taş bu yazısında Timus bezi olarak bilinen vücudumuzda yer alan bir salgı bezinden bahsediyor.

Timus bezi iman tahtamızın üzerinde troid bezi ve soluk borumuzun önünde bulunur. Troid bezi tarafından üretilen T lenfositlerinin vücuttaki zararlı hücreleri yararlılarından ayırdığı bir eğitim merkezidir. Bağışıklık sistemimizi etkileyen bu merkez bizi üzüntü ve stres kaynaklı hastalıklardan da korumaktadır. Timus bezinin titreşmesi kişinin sağlığı için büyük önem arz eder.

Şimdi gelelim konuyla uzaktan alakalı kısa hikayemize. Geçen günlerde İstanbul’dan ziyaretime gelen bir arkadaşım bana ilginç bir olay anlattı. İsmail dedemizin başından geçen bu olay gerçekten anlatmaya değer… Okuma-yazması olmayan İsmail dede sıklıkla baş ağrısı çekiyormuş. Yine derviş arkadaşlarından başka bir dede, bizim yaşlıya bir hap önermiş. Bu hapı her başı ağrıdığında yutan İsmail dede tam 25 yıl boyunca ağrı kesici niyetine bunu yutmuş. Bizim derviş İsmail dede bir gün başka bir şikayetle doktor kapısını çalmış. Doktor tam ilaç yazacağı sırada şuanda başka bir ilaç kullanıp kullanmadığını sormak aklına gelmiş. İsmail dede her başı ağrıdığı sırada yuttuğu hapı gösterince doktor şok olmuş. Meğerse bizim derviş İsmail dede 25 yıldır ciddi yan etkileri olabilecek bir çeşit kortizon hapını gelişigüzel kullanıyormuş. Doktor derhal kan tahlili, idrar tahlili, röntgen, MR ne varsa İsmail dedeye yaptırtmış. Emre Taş Diğer Yazıları: OkuSonuç: Hiçbir şey. İsmail dedenin maşallahı varmış. Eh bünyesi sağlammış demek ki

La ilahe illallah: Allah’tan başka ilah yoktur. Bunu zikir maksadıyla dervişler her gün yüzlerce belki binlerce defa söyler. Bu sözün faziletleri arasında timüs bezini harekete geçirme görevi de var. Evet yanlış duymadınız. Bu söz Timus bezimizi harekete geçiriyor. Nasıl olduğundan bahsetmeden önce Timus nasıl harekete geçer ona değineyim. Araştırmalara göre Timus bezi göğüs kafesine hafif vuruşlarla harekete geçiyor. Yine diğer bir yöntem ise kahkaha atmak. Kahkaha da Timus bezini harekete geçiren bir eylem. Tabi durduk yere kahkaha atarsanız insanlar size deli diyebilir. Son olarak ise dili üst damağa yapıştırmak. Bu son madde işte “-l” sesinin çıkış yeri aslında. Yani biz “-l” sesini eğer üst damağa yakın yerinden (ki dervişler zikri böyle yapar) çıkartırsak Timus bezimizi de harekete geçirmiş oluyoruz. Stresten uzaklaşıp bağışıklığımız arttırıyoruz.

Velhasıl tasavvuf strese iyi geliyor bence de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu